Pokud chceme mít s piercingem hodně radostí a málo starostí, musíme jeho aplikaci pečlivě zvážit. Piercing přeci jenom znamená zásah do těla a do jeho vnějšího vzhledu. Mnoho ozdobných variant pro téměř každou část těla umožňuje každému, aby se zkrášlil zcela jedinečným způsobem podle vlastních představ.
Při vybírání jaký šperk a kam umístit bychom měli brát v úvahu některá rizika. Například hojení, péče či možné jizvy po vyndání nás mohou pěkně potrápit. V každém případě je třeba počítat s tím, že piercingy mohou překážet především při sportu nebo vadit v práci (nemusí budit dobrý dojem např. při společenských či obchodních setkáních). Důležité je také dbát na to, aby bylo pro piercing zvoleno správné roční období (ano, i to hraje roli při hojení). Kdo předem zváží následky, ten si může v případě pochybností ušetřit mnohé nesnáze.
Při první aplikaci vkládáme šperky z titanu, bioplastu či chirurgické oceli. Každý šperk musí být před aplikací sterilizován. K propichování se smí samozřejmě používat pouze jednotlivě, originálně zabalené sterilní jehly. Po každé aplikaci by měl být zákazník seznámen s návodem k péči o piercing. Ostří moderních piercingových jehel urychluje průnik a činí ho tím i méně bolestivým.
Dbejte o správnou péči propíchnutí pomocí vhodné desinfekce a kovovou ozdobu (náušnice, piercing do pupíku apod.) nevyndávejte až do úplného zahojení, protože propíchnutí velmi rychle zarůstá. Čerstvě propíchnuté místo se doporučuje často promazávat.
V prvních dnech může být propíchnuté místo oteklé. Otok se dá zmírnit přikládáním kostek ledu.
Čím piercing čistit
- Slaná voda – je spolehlivým a zároveň neagresivním desinfekčním prostředkem. Nejlepší poměr je 1 plná čajová lžička mořské soli na 200ml teplé vody.
- Antibakteriální mýdla – PROTEX, SAFEGUARD, LIFEBUOY, AB ANTISEPTIC SKIN WASH, atd.
- Bactroban – je lokální antibakteriální mast účinná proti mikroorganismům způsobujícím většinu kožních infekcí. Je k dostání v lékárnách na lékařský předpis.
Co rozhodně nedělat
- Piercing rozhodně nečistěte peroxidem vodíku, ajatinem, jodisolem, septonexem nebo lihem. Nejsou vhodné ani masti (jako např. Framykoin), neboť napomáhají udržování vlhkosti v piercingu, zpomalují hojení a ulpívají na nich mechanické nečistoty.
- Piercing při hojení čistěte nejlépe dvakrát denně a dbejte na to, abyste měli vždy umyté ruce. Při normálním hojení piercingu můžou být první týdny v okolí aplikace citlivé. Kůže může být lehce načervenalá (v případě piercingu pupíku i několik měsíců), kůže v okolí může být někdy napnutá. Pokud se místo hojí správně, jsou bolesti, spojené s hojením, za několik málo dnů pryč.
- V případě piercingu pupíku nebo obočí, se může šperk vychýlit z původního úhlu, jelikož tělo má tendenci si polohu šperku uzpůsobit tak, aby mu byla co nejméně na obtíž. Místo aplikace je nutno udržovat v maximální čistotě.
- Během hojení se vyvarujte konzumaci alkoholu.
- Nedotýkejte se piercingu neumytýma rukama, vyvarujte se kontaktu s vlasy, kosmetickými oleji nebo jinými cizorodými látkami. Vyhýbejte se také návštěvám bazénu, sauny, solária nebo koupání ve vaně, rybníku či moři.
Surface piercing
Surface piercing je zajímavý a originální povrchový piercing, který se vpichuje na místa jako třeba hrudník, tvář, na zátylek, břicho a podobně. Je aplikovaný pod kůží a na povrchu je vidět pouze koncové kuličky či jiné tvary. Na vašem těle tak vzniká zajímavý prvek, který podporuje vaši jedinečnost a vlastní styl. Charakteristické pro tento druh piercingu je tvar širokého U a obvykle je vyrobený z flexibilních materiálů jako třeba bioplast. Svým charakterem se přibližuje microdermal piercingu, který surface piercing začíná pomalu nahrazovat. Pokud toužíte po něčem zajímavém a chcete zvýraznit svoji osobnost, tak tímto způsobem se vám to rozhodně povede.